Републички педагошки завод Републике Српске

Милоша Обилића 39

78000 Бања Лука

Република Српска

Архива обавјештењa

11.02.2016.
Обавјештења

Како бити сигуран на интернету

Број: 07/2.01/03-614-74/16
Датум: 08.02.2016.године
 
ОСНОВНИМ И СРЕДЊИМ ШКОЛАМА
РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
н/р директора

 

ПРЕДМЕТ: Међународни дан сигурног интернета
 
Поводом Међународног дана сигурног интернета Републички педагошки завод, ове године по први пут, организује такмичење под називом:
 
Како бити сигуран на интернету
 
Потребно је да информишете наставнике и ученике у Вашој школи о такмичењу и ономе што оно нуди и предвиђа, као и да их подстакнете да размисле о овој теми, како би се што већи број школа и ученика укључио у такмичење.
 
Интернет је важан дио живота у модерном свијету. Када се дјеца/ученици пријаве на интернет код куће или у школи, када користите свој мобилни телефон, када играју онлајн игрице - интернет отвара свијет пун забаве, нових информација и нових пријатеља за дружење. Но, са свим могућностима које интернет доноси, важно је знати како бити сигуран када користите интернет и шта је потребно урадити како би се обезбиједили. Опасности су различите - нпр. крађа лозинке и приступ личним подацима;  узнемиравање/злостављање путем порука или друштвених мрежа; лажно представљање и слично. Такве ситуације се могу догодити свакоме, без обзира на старост. Једини начин да ово спријечимо јесте да водимо рачуна о сигурности, а то је могуће само ако знамо како. Важна нам је сигурност наших ученика, али и њихових пријатеља, родбине, вршњака  и то ученицима треба јасно дати до знања.
 
Такмичење Како бити сигуран на интернету усмјерено је управо на ту тему и иницира размишљање, како о опасностима које вребају на интернету, тако и о начинима заштите, односно сигурног кориштења интернета. Шта је то што дјеца и млади требају знати о сигурности на интернету, на шта требају посебно обратити пажњу? Неке од смјерница могу бити:
 
·       Како можете заштитити своје личне податке и приватност у онлајн свијету?

·       Како заштитити свој онлајн углед и зашто је то важно приликом будућег запошљавања или уписа на факултет?

·       Које савјете би дао пријатељу како да се сигурно забави користећи друштвене мреже?

·       Које савјете би дао млађем брату или сестри који су се тек прикључили интернет заједници?

 
Ученике треба упутити да размисле о томе шта би жељели да кажу о наведеним питањима, а онда и о начину на који би могли саопштити своје поруке. Ми нудимо сљедећа четири начина:
 

1.   Снимите кратак видео-клип (за 30 секунди саопштити оно што сматрате најважнијим и што свако мора урадити да би био сигуран на интернету)

2.   Снимите кратак филм  (максимално 5 минута)

3.   Направите постер

4.   Напишите пјесму (може и реп пјесма) или причу

 
Такмичење је предвиђено за три категорије:

 

·       МЛАЂИ ОСНОВНОШКОЛСКИ УЗРАСТ (ученици нижих разреда основне школе,  од 2. до 5. разреда)

·       СТАРИЈИ ОСНОВНОШКОЛСКИ УЗРАСТ  (ученици виших разреда основне школе, од 6. до 9. разреда)

·       СРЕДЊОШКОЛЦИ

 
Радове слати на адресу:

Републички педагошки завод

Подручна канцеларија Фоча  
Цара Душана бб
73300 Фоча
мејл: a.stankovic@rpz-rs.org уз назнаку – за такмичење  Како бити сигуран на интернету
 
Рок за слање радова је 10. мај 2016. године.
 
Републички педагошки завод подржава активност Омбудсмана за дјецу Републике Српске који, већ традиционално, организује пригодну манифестацију поводом Међународног дана безбједног интернета (овај дан се обиљежава од 2004. године, другог уторка у другом мјесецу, сваке године са новом темом). Ове године Омбудсман за дјецу, у сарадњи с Министарством унутрашњих послова, завршну манифестацију поводом обиљежавања Међународног дана безбједног интернета, организује 09. фебруара у Бањалуци, а тема је „Играј своју улогу за бољи интернет“ (www.saferinternetday.org)
 
Овом приликом Вас позивамо да на начин који процијените примјереним условима Ваше школе, дате допринос овој манифестацији. Током фебруара 2016. године, на часовима информатике, васпитно-образовног рада с одјељењском заједницом, језика, математике, часовима било којег другог наставног предмета или кроз акције Савјета  ученика, са ученицима обиљежите Међународни дан безбједног интернета. У ту сврху могу се припремити пригодна предавања, презентације, уприличити разговори са ученицима или дебате о безбједном кориштењу интернета, опасностима којима дјеца могу бити изложена путем интернета, Фејсбука или неке друге друштвене мреже. Како би се у акцију укључили родитељи могу се припремити радионице за родитеље и ученике, округли столови или разговори са родитељима на родитељским састанцима или састанцима Савјета родитеља и сл.
 
С поштовањем,
 
Директор
Др Предраг Дамјановић
 
Бр. 1054 - RPZ_dopis.pdf(RPZ_dopis.pdf)

Школски
календар

Календар за основну школу
Календар за средњу школу

Детаљније ikonica

Списак
уџбеника

Уџбеници за основну школу
Уџбеници за средњу стручну школу
Уџбеници за гимназију

Детаљније ikonica

Добри примјери различитих приступа у настави

Детаљније ikonica

Пројекти
међународни пројекти
и сарадња

Пројекат Читалићи
Изучавање о Холокаусту

Детаљније ikonica

Предмети од
националног значаја

Детаљније ikonica

Е-Настава

Министарство просвјете и културе Републике Српске и Републички педагошки завод, у сарадњи са Радио-телевизијом Републике Српске организује наставу на даљину путем телевизијског преноса за ученикеу од првог до деветог разреда основних школа у Републици Српској.

Детаљније ikonica

Култура
памћења

Култура памћења је покренут у оквиру подухвата образовања и стручног усавршавања наставног кадра у Републици Српској

Детаљније ikonica

Корисни
линкови

Детаљније ikonica

Корисни
материјали

Детаљније ikonica